O autorze
Design thinking, czyli myślenie projektowe, to coś, co codziennie wyznacza nam kierunek tworzenia nowych rzeczy. Pragniemy zachęcić i inspirować Ciebie do tworzenia. Codziennie. Pamiętaj, że „Nic nie jest pomyłką. Nie ma zwycięstw i porażek. Jest tylko tworzenie!”

Blog jest pracą zespołową grupy ekspertów oraz doświadczonych metodyków myślenia projektowego pod redakcją Radka Ratajczaka, współtwórcy SHOPY.

Facebook
Youtube
shopa.eu

Mail: info@shopa.eu

#8 Projekt DiamonDT już na półmetku!

Projekt DiamonDT
Projekt DiamonDT SHOPA
Nadeszła jesień, a wraz z nią półmetek realizacji projektu DiamonDT czyli Development of Innovative AcadeMy ON the basis of DT teaching. Miniony rok był dla nas bardzo intensywny, gdyż w ramach realizacji projektu po raz pierwszy wdrażaliśmy metodykę Design Thinking jako fakultatywny przedmiot, który realizowany będzie w ramach programu studiów.

Ten sam proces przeprowadzany był równolegle na wszystkich uczelniach partnerów projektu, czyli na Politechnice Łódzkiej, Uniwersytecie w Tromsø w Norwegii, Uniwersytecie w Vigo w Hiszpanii oraz na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Jak to zwykle w SHOPIE bywa, i tym razem było innowacyjnie, pomysłowo i kreatywnie, a co najważniejsze, udało nam się chyba określić dobrą drogę do tego, aby myślenie projektowe na dobre zadomowiło się w programach studiów na polskich uczelniach już jako przedmiot obowiązkowy na danym kierunku.
Nie chcąc ani na chwilę odrywać studentów od książek i materiałów dydaktycznych, spotkanie organizacyjne z chętnymi osobami przeprowadziliśmy zaraz po zimowej sesji egzaminacyjnej. Nasi studenci nie zawiedli nas po raz kolejny, i sami byliśmy zdziwieni zaobserwowaną frekwencją. Z racji tego, że najlepsze projekty to te, które pomagają rozwiązać rzeczywiste problemy i potrzeby, na spotkanie zaprosiliśmy przedstawiciela przedsiębiorstwa, który przedstawił studentom temat, nad którym mieliby pracować. Ostatecznie udało nam się utworzyć zgrany zespół, który w semestrze letnim w roku akademickim 2015/2016 szukał innowacyjnego rozwiązania dla innowacyjnego opakowania produktu z branży spożywczo – farmaceutycznej.
Pomimo tego, że mamy spore doświadczenie w realizacji podobnych projektów, tym razem musieliśmy się zmierzyć z odpowiednim ustaleniem grafiku zajęć, gdyż cały harmonogram musiał zostać dopasowany do sylabusa potencjalnego przedmiotu. W większości przypadków, na przedmioty projektowe przewiduje się w 30 godzin w semestrze (po 2 godziny w tygodniu). Wymaga to bardzo dobrej organizacji zajęć i efektywnego wykorzystania każdej minuty. Nasze wcześniejsze projekty realizowane były podczas kilkugodzinnych spotkań zespołu, w krótszych odstępach czasu, co istotnie wpływało na sposób i tempo pracy.
W rezultacie, opracowano szereg prototypów, sporządzono raport, który po zaprezentowaniu przedstawicielom firmy otrzymał bardzo pozytywne recenzje. My z kolei napełniliśmy nasz worek niezwykle cennymi doświadczeniami, które mogliśmy zweryfikować podczas realizacji Narodowej Akademii Dobrych Praktyk, realizowanej od 29 sierpnia 2016 roku do 12 września 2016 roku w SHOPIE oraz na wszystkich uczelniach partnerów projektu. Podczas dwutygodniowych spotkań mieliśmy możliwość weryfikacji efektów kształcenia wśród studentów, którzy realizowali projekt przez cały semestr oraz tych, którzy na zapoznanie się z metodyką oraz realizację projektu mieli zaledwie 2 tygodnie. Zaobserwowaliśmy wiele ciekawych zależności, które z pewnością uwzględnimy podczas wdrażania przedmiotu w bieżącym roku akademickim.
W celu wymiany zdobytych doświadczeń oraz podsumowania dotychczas zrealizowanych rezultatów, polecieliśmy do Porto w Portugalii, skąd drogą lądową dotarliśmy do Vigo w Hiszpanii, gdzie wspólnie z naszymi partnerami projektowymi uczestniczyliśmy w spotkaniu roboczym.
Lecąc na spotkanie nie mogliśmy zapomnieć o tym, aby odwiedzić naszych znajomych w Porto Design Factory. Po pracowni szybkiego prototypowania wykorzystującego metodykę Design Thinking oprowadzili nas: Rui Coutinho oraz Jussi Hannula. Dowiedzieliśmy się jak prowadzone są tam projekty oraz jak wygląda Design Factory Global Network. Zespołowi udało się zostawić po sobie ślad na ścianie, w postaci narysowanego kredą logo SHOPA wraz z podpisem.
Nie bylibyśmy sobą jeżeli nie zrobilibyśmy sobie selfie z Jussi Hannula, który ciepło nas przyjął i odpowiedział na wszystkie nurtujące nas pytania.
Kolejnym punktem naszego planu było Vigo, miasto położone w regionie Galicji w północno – zachodniej Hiszpanii. Główną gałęzią regionalnego przemysłu jest produkcja samochodów z koncernu PSA Peugeot Citroen, ale również okrętownictwo oraz rybołówstwo. W Vigo zatrzymaliśmy się na kilka dni od 28 – 30 września.
Na Uniwersytecie w Vigo (Universida de Vigo) odbywały się spotkania - Midterm Project Meeting omawiające i wyznaczające dalsze cele po pierwszym roku realizacji projektu DiamonDT. Uniwersytet położony jest poza miastem na wzgórzu, około 30 minut jazdy autobusem z centrum Vigo.
Na terenie campusu znajdują się wszystkie wydziały Uniwersytetu, jednostki administracji, biblioteka oraz centrum handlowe. Spotkania realizowane były w salach Wydziału Telekomunikacji, a osobami zaangażowanymi do realizacji projektu DiamonDT ze strony Uniwersytetu byli: Iñigo Cuiñas, Eva Garea Oya, Manuel Caeiro Rodríguez.
W pierwszym dniu omawialiśmy wprowadzenie przedmiotu Design Thinking do regularnej siatki planu zajęć. W przypadku SHOPY będzie to Wydział Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy. Kolejnym punktem spotkania było omówienie przygotowanych materiałów dydaktycznych przeznaczonych dla osób realizujących zajęcia. Ostatnim poruszanym tematem tego dnia było referowanie Krajowej Akademii Dobrych Praktyk (National Good Practice Academy), którą realizowaliśmy latem w SHOPA w interdyscyplinarnych zespołach ze studentami z różnych wydziałów UTP. Dzień zakończył się wycieczką z przewodnikiem i zwiedzaniem zabytków miasta Vigo.
Drugi dzień spotkania projektowego był niezwykle ciekawy, ponieważ spotkanie odbyło się w innym miejscu niż Uniwersytet, a mianowicie w ViaVigo Company Incubator. Przedstawiono nam założenia inkubacji firm oraz dwie firmy korzystające z programu. Członkowie projektu DiamonDT mogli wymienić swoje spostrzeżenia z właścicielami start-upów. Następnie wróciliśmy do omawiania celów projektu, szkolenia przyszłych nauczycieli design thinking, oraz przygotowanie prezentacji na 15 spotkań ze studentami w czasie realizacji przedmiotu.
W ostatnim dniu w sercu Galicji – Vigo rozmawialiśmy o książce, która ma być przewodnikiem dla nauczycieli prowadzących przedmioty w metodyce Design Thinking. Drugim równie ważnym celem było określenie daty międzynarodowej wymiany studentów i pracy w interdyscyplinarnych grupach w metodyce design thinking w Vigo w następne wakacje.
Mimo trzech dni intensywnej pracy spełniliśmy wszystkie cele wyznaczone sobie przed przylotem. Każdy uczestnik projektu (Łódz, Tromso, Vigo, Bydgoszcz) przedstawił elementy projektu, za które był odpowiedzialny. Wywiązywały się merytoryczne dyskusje oraz wspólnie podejmowaliśmy decyzje związane z dalszą kontynuacją projektów związanych z kształceniem studentów w metodyce design thinking.
Dziękujemy bardzo osobom zaangażowanym w projekt z Uniwersytetu w Vigo za ciepłe przywitanie, zaopiekowanie się nami oraz rozwiązywanie problemów podczas pobytu w Vigo.


Autorzy wpisu:
Cezary Graul
Wydział Zarządzania UTP
SHOPA Team
Asystent na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy. Prowadzi badania w zakresie hybrydowych metod edukacji, technik blended learning, a także innowacyjnych rozwiązań w zakresie motywacji i ewaluacji różnych obszarów kształcenia. Absolwent Teleinformatyki oraz Zarządzania, co w połączeniu z doświadczeniem zdobytym podczas studiów w Dronten University of Applied Sciences w Holandii oraz na Uniwersytecie Kopenhaskim w Danii determinuje jego multidyscyplinarność naukową. Jest Kierownikiem Laboratorium Systemów Business Intelligence funkcjonującego w ramach projektu Regionalnego Centrum Innowacyjności II na UTP w Bydgoszczy. Uczestnik programu "Transformation.doc" na Uniwersytecie Wageningen w Holandii, gdzie zdobył cenne doświadczenie w zakresie kompetencji miękkich niezbędnych w skutecznym osiąganiu zaplanowanych celów. Posiada bogate doświadczenie w realizacji wielu różnorodnych projektów. Prywatnie miłośnik sportu, kina, muzyki oraz podróży, a także przedsiębiorca poszukujący innowacyjnych rozwiązań w zakresie modyfikacji tradycyjnie wykonywanych usług. W SHOPIE odpowiedzialny za dydaktykę oraz realizację projektu DiamonDT.


Mateusz Wirwicki
Wydział Inżynierii Mechanicznej UTP
SHOPA Team
Doktorant Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz absolwent Programu Top 500 Innovators na Uniwersytecie Stanforda. Już w trakcie studiów otrzymał propozycję pracy na uczelni na stanowisku pracownika technicznego. Dzięki temu codziennie miał możliwość realizować tematy badań, które łączą ze sobą technikę, medycynę i biologię. Urodzony odkrywca, ciekawy świata, a przy tym z tak ogromnym dystansem i wysmakowanym humorem, że trudno go nie lubić. W SHOPIE odpowiedzialny za realizację projektów w ramach SHOPA Labs.
Trwa ładowanie komentarzy...