O autorze
Design thinking, czyli myślenie projektowe, to coś, co codziennie wyznacza nam kierunek tworzenia nowych rzeczy. Pragniemy zachęcić i inspirować Ciebie do tworzenia. Codziennie. Pamiętaj, że „Nic nie jest pomyłką. Nie ma zwycięstw i porażek. Jest tylko tworzenie!”

Blog jest pracą zespołową grupy ekspertów oraz doświadczonych metodyków myślenia projektowego pod redakcją Radka Ratajczaka, współtwórcy SHOPY.

Facebook
Youtube
shopa.eu

Mail: info@shopa.eu

#7 POLISHOPA Design Thinking Conference Bydgoszcz 2016 - Relacja

POLISHOPA Design Thinking Conference Bydgoszcz 2016
POLISHOPA Design Thinking Conference Bydgoszcz 2016 SHOPA
POLISHOPA Design Thinking Conference Bydgoszcz 2016 - czyli międzynarodowa konferencja i zarazem platforma wymiany informacji i doświadczeń w obszarze myślenia projektowego, odbyła się w Bydgoszczy po raz trzeci. Zapraszamy do krótkiej relacji.

Mająca miejsce w dniach 22-25 czerwca br. POLISHOPA Design Thinking Conference Bydgoszcz 2016 spowodowała, że Bydgoszcz na kilka dni stała się światową stolicą Design Thinking (DT), czyli sprawdzonego podejścia do tworzenia produktów i usług, które stają się maksymalnie użyteczne z punktu widzenia odbiorcy, dając mu przy tym szereg unikalnych doświadczeń. Design Thinking jest sposobem myślenia, który staje się w szybkim tempie elementem kultury wielu firm i społeczności. Myślenie to oparte jest o kreatywność, empatię, efektywną pracę interdyscyplinarnych zespołów. Również w oparciu o Design Thinking stworzony został cały plan wydarzenia, tak aby jak najwięcej doświadczeń dostarczyć uczestnikom. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło najlepszych z najlepszych: prelegentów ze Stanów Zjednoczonych i Europy oraz przedstawicieli marek rozpoznawalnych na rynkach krajowych i międzynarodowych takich jak PESA Bydgoszcz S.A., Play, Grupa Passio, Kujawsko-Pomorski Klaster Telemedycyny INNOBRIDGE czy ING Bank Śląski S.A.W zapowiedzi POLISHOPA Design Thinking Conference Bydgoszcz 2016 przygotowano uczestników na 4 bardzo energetyczne dni poświęcone Design Thinking. Zafascynowany metodyką zespół SHOPA przez 6 miesięcy intensywnie przygotowywał się do wydarzenia, którego główna część odbyła się 22-23 czerwca w OPERA NOVA w Bydgoszczy.
A wszystko zaczęło się 21 czerwca 2016 na dachu jednego z bydgoskich hoteli - Mercury Sepia. To tam, podziwiając z góry piękną Bydgoszcz spotkali się prelegenci i partnerzy ze Świata by nabrać sił i przez kolejne dni dzielić się pasją, wiedzą i doświadczeniem w tematyce DT.
POLISHOPA 2016 zgromadziła około 280 uczestników z których jak zwykle większość zgłosiła się w ostatniej chwili. Zastanawiające jest, dlaczego proceder tak późnego działania jest taki powszechny przy podobnych wydarzeniach oraz nawet w codziennej pracy. Wyjaśnieniem może być fakt, że kreatywni, pełni pasji ludzie dzielą się na tych którzy, załatwiają sprawy szybko by mieć dużo czasu na wdrażanie innowacji oraz na tych odkładających wszystko na ostatnią chwilę, z tego samego powodu.
Konferencja w tym roku zgromadziła po raz trzeci najlepszych, kreatywnych, otwartych i z pasją prelegentów, metodyków DT, biznesmenów i pasjonatów zafascynowanych metodyką oraz tych, którzy usłyszeli o niej w bardzo niespodziewanych okolicznościach. Jeden z uczestników - biznesmen zajmujący się wprowadzaniem polskich przedsiębiorstw na rynek brytyjski, dowiedział się o wydarzeniu w autobusie relacji Poznań –Warszawa. Zaciekawiony tym wydarzeniem, wysiadł w Bydgoszczy specjalnie na konferencję. Miał okazję jak pozostali uczestnicy posłuchać czym jest empatia, temat w istocie ważny nie tylko z punktu widzenia biznesu, kreowaniu produktu i usług ale również w projektach społecznych i edukacji jak i w życiu codziennym, o czym często zapominamy.
Dwa pierwsze dni konferencji to szereg wykładów odpowiadających m.in. na pytania: Czym jest Design Thinking? (Matt Lynch, DT Lab, University of Tromsø, Norwegia). Dlaczego tak ważne jest zrozumienie potrzeb odbiorcy? (Beverly Ingle - University of North Texas, USA) oraz Wyjście
z pudełka własnych wyobrażeń (Agnieszka Szóstek UXPlus, Polska). Podczas wszystkich prelekcji przewinęło się wyraźnie kilka złotych myśli - haseł, które łatwo na długo zostaną w pamięci uczestników, takie jak : "it’s OK to fail" - o tym, jak dobrze jest szybko ponosić porażki mówił Bartosz Balewski (Google Ux Expert, Hiszpania).
Prelegenci swoimi puentami i przykładami z życia pokazywali, jak wiele może dać innowacyjne myślenie, kreatywność i właśnie jak ważne i cenne są nawet porażki. "Sometimes you win, sometimes you learn" - z taką puenta oraz mocą motywacji, optymizmu i dumy można było wyjść po wykładnie Tomasza Zaboklickiego - Prezesa PESA Bydgoszcz S.A.
Część wykładowa konferencji przyniosła zaplecze i stworzyła grunt pod indywidualne rozmowy. After Party które odbyło się w restauracji XOXO usytuowanej przy Starym Rynku w Bydgoszczy, było okazją do wymiany własnych odczuć co do prelekcji oraz doświadczeń zdobytych przy pracy z różnymi projektami. Jak na konferencję której sednem obok kreatywnego myślenia była empatia przystało, atmosfera w klubie była bardzo serdeczna i podniosła. Uczestnicy i organizatorzy bawili się wyśmienicie przeplatając rozmowy zabawą, a w międzyczasie odbyła się nawet wycieczka po urokliwych zakątkach Bydgoszczy.
Design thinking na świecie oraz Design thinking jako narzędzie transferu technologii to tematy paneli dyskusyjnych, które odbyły się podczas tegorocznej edycji POLISHOPY. Dyskusje w obu tematach były bardzo żywe ze względu na różnorodność osób biorących w nich udział, wśród dyskutantów znaleźli się m.in. Beverly Ingle - University of North Texas, USA oraz Paweł Warszycki - HIE-RO at the Rostock University, Niemcy, Tomasz Zaboklicki - PESA Bydgoszcz S.A., Dorota Bociąga - DT4U, Politechnika Łódzka, Emil Klucz - Kujawsko-Pomorski Klaster Telemedycyny INNOBRIDGE, Katarzyna Meger - Bydgoski Klaster Przemysłowy, Piotr Szewczykowski - SHOPA - Design Thinking Workspace.
W podobnej, kreatywnej atmosferze POLISHOPA Design Thinking Conference Bydgoszcz 2016 dobiegła do końca. Rozdano nagrody w konkursie POLISHOPA Honeycombs Award 2016 dotyczących wykorzystania metodyki Design Thinking w trzech obszarach. W kategorii BIZNES nagrodę otrzymał Design Thinking Poznań, w kategorii PROJEKT SPOŁECZNY - Fundacja na Rzecz Inteligentnego Rozwoju, a w kategorii EDUKACJA - DT4U - Design Thinking Workspace. Zostało również przyznane specjalne wyróżnienie przez Kujawsko-Pomorski Klaster Telemedycyny INNOBRIDGE dla Fundacji na Rzecz Inteligentnego Rozwoju. Jest to pierwszy tego typu konkurs w Polsce, który docenia trud zespołów będących prekursorami nowych jakości pracy i współpracy w oparciu o budowanie zespołów i metodykę DT.
W ramach tegorocznej edycji POLISHOPY czekało na uczestników również wyzwanie - CHALLENGE DAYS. Warsztaty odbywające się po wykładowej części konferencji pozwoliły na przetestowanie sześcioetapowego procesu myślenia projektowego DT w konfrontacji z realnym problemem. Uzyskane w wyniku dwudniowej pracy rezultaty uczestników szkolenia były zaskakujące dla przedstawicieli Kujawsko-Pomorskiego Klastra Telemedycyny INNOBRIDGE, który zaproponował temat na tegoroczne warsztaty, ale również dla samego prowadzącego Federico Lozano oraz mentorów. Metodyka Design Thinking przez którą warsztatowicze zostali wchłonięci pozwoliła spojrzeć na problem z różnych perspektyw, dając odpowiedź czego oczekuje od produktu sam klient.
Nie bez powodu już w kampanii promocyjnej konferencji, uczestników przygotowano na 4 bardzo energetyczne dni poświęcone design thinking. Tegoroczna POLISHOPA Design Thinking Conference Bydgoszcz 2016 okazała się równie udana jak jej poprzednia edycja. Zaowocowała prawdziwym wysypem informacji związanych z metodyką DT, gdzie podczas dwóch dni konferencji przedstawiono 20 wykładów ukazujących różne zastosowania metod innowacyjnego podejścia do problemów zarówno w biznesie jak i edukacji oraz w projektach społecznych. Uczestnicy “na gorąco” podkreślali wyśmienitą atmosferę, doskonały networking, dopracowaną organizację oraz - przede wszystkim - wysoką merytoryczność wydarzenia, zarówno w części konferencyjnej i jaki podczas warsztatów.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za pomoc w stworzeniu przyjaznej, międzynarodowej platformy doświadczeń POLISHOPA! Zapraszamy już za rok, 5-7 czerwca 2017 na POLISHOPA Design Thinking Conference Bydgoszcz 2017.

Autor wpisu:
Magdalena Kowalska
Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej - Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy,
SHOPA Team

Absolwentka Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy oraz Polskiego Instytutu Refleksologii. Doktor na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP w Bydgoszczy. Jej praca doktorska obejmuje zagadnienia interdyscyplinarne z pogranicza chemii supramolekularnej, fizyki oraz inżynierii materiałowej. W ramach programu Etiuda finansowanego przez NCN była uczestnikiem stażu naukowego w Mississippi State University (MSU) w Stanach Zjednoczonych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Europejskiej Organizacji Refleksologów. Jest laureatką wielu stypendiów naukowych. Design thinking poznała podczas szkolenia w SHOPIE podczas, którego stwierdziła, że jest to metoda bliska jej sposobom badania i rozwiązywania problemów. Prywatnie jest szczęśliwą pełną zapału kobietą o niezmierzonej ilości pomysłów, kochającą podróże, klasyczne auta i organizacje wycieczek dalekiego zasięgu. W SHOPIE odpowiedzialna za konferencje POLISHOPA.
Trwa ładowanie komentarzy...